Żylaki to problem dotyczący zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nieestetycznie wyglądające zmiany bardzo często są przyczyną zakrywania nóg w cieplejsze dni. Zmian tych nie należy jednak lekceważyć. Nieleczone mogą bowiem prowadzić do poważnych powikłań. Skłonność do powstawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie, a odziedziczyć ją można nie tylko po rodzicach, ale i dziadkach. Współcześnie dostępnych jest kilka metod leczenia żylaków opartych na nowoczesnych narzędziach. Czym dokładnie są żylaki i jak przeciwdziałać ich powstawaniu?
Czym są i jak powstają żylaki?
Z medycznego punktu widzenia żylaki są efektem niewydolności żylnej. Trudno nie zauważyć, że najczęściej pojawiają się w obrębie kończyn dolnych. Są to żyły o krętym przebiegu powstałe w wyniku poszerzenia oraz wydłużenia. W skrócie przyczyną powstawania żylaków są zaburzenia stosunku między ciśnieniem krwi w żyle a wytrzymałością ściany tejże żyły. Zwykle doprowadzający do zaburzeń wzrost ciśnienia jest spowodowany pierwotną lub wrodzoną niewydolnością zastawek. Za czynniki ryzyka wystąpienia żylaków uznaje się również charakter wykonywanej pracy, wiek, płeć czy przebyte urazy.

Klejenie żylaków, czyli system VenaSeal
Jedną z nowocześniejszych metod na usuwanie żylaków jest ich klejenie inaczej nazywane systemem zamykania żylaków VenaSeal. To metoda małoinwazyjna oraz praktycznie bezbolesna. Zabieg opiera się na wykonaniu niewielkiego nakłucia i wprowadzeniu w nie specjalnego systemu. Przy użyciu aparatu USG i odpowiedniego aplikatora do wnętrza naczyń wprowadza się klej. W efekcie naczynie zamyka się, a w perspektywie kilku tygodni zanika. Ze wszystkich procedur usuwania żylaków właśnie zabieg VenaSeal cechuje się największą skutecznością. Bez wątpienia jedną z częściej wymienianych zalet wspomnianej metody jest krótki czas rekonwalescencji. Praktycznie natychmiastowa możliwość powrotu do aktywności stanowi zachętę dla wielu pacjentów.
Para wodna czy leczenie laserowe?
Metod terapii żylaków można wymienić kilka, a podyktowane jest to skalą i częstością ich występowania. Wśród nich można znajdziemy między innymi technikę laserowego usuwania żylaków, która charakteryzuje się znacznie mniejszym ryzykiem pojawiania się skutków ubocznych w porównaniu do klasycznych operacji. Równie małoinwazyjną metodą jest leczenie żylaków parą wodną. To jedna z najnowocześniejszych terapii o wysokiej skuteczności. Jej niepodważalną zaletą jest możliwość usunięcia żylaków położonych powierzchownie oraz głęboko.
Współczesna medycyna oferuje rozmaite rozwiązania pozwalające na usuwanie żylaków. Większość z nich jest nieinwazyjna i pozbawiona skutków ubocznych. Zakrywanie nóg w upalne dni wreszcie przestaje być koniecznością!
Artykuł powstał przy współpracy z centrum medycznym HTCentrum.