Czy wiesz, że lakier hybrydowy może wywołać reakcję alergiczną? Uczulenie na hybrydę to częsta dolegliwość, którą klientki zgłaszają stylistkom. Osoby, które obserwują u siebie objawy uczulenia, często rezygnują z manicure hybrydowego, ale czy zawsze słusznie? Wokół lakierów hybrydowych powstało wiele mitów, a często uczulenie na hybrydy wcale nie wynika z samego lakieru. Dlaczego? Przeczytaj i dowiedz się więcej o reakcji alergicznej na lakiery hybrydowe i sprawdź, czy problem dotyczy też Ciebie.
Objawy uczulenia na hybrydę
Masz te objawy?
- Swędzące pęcherzyki na skórze wokół paznokcia.
- Ból palców, opuchlizna i tkliwość.
- Zaczerwienienie skóry palców lub całych dłoni.
- Pieczenie i nadwrażliwość skóry.
Pierwsze objawy uczulenia na hybrydę pojawiają się na skórze wokół paznokcia. Reakcja alergiczna może być natychmiastowa lub pojawić się dopiero po kilku godzinach. Najbardziej charakterystycznym objawem reakcji alergicznej na dłoniach są pęcherze na skórze wokół płytki paznokcia. Występuje zaczerwienienie i swędzenie. Kolejnym etapem jest opuchlizna na opuszkach palców i ból. Może pojawić się też suchość oraz łuszczenie się skóry. Objawy nasilają się z czasem – w przypadku reakcji należy więc jak najszybciej usunąć manicure hybrydowy.
Przyczyny – co może uczulać w manicure hybrydowym?
Przyczyną reakcji alergicznej na skórze może być niemal każdy związek chemiczny, z którymi się stykamy. Uczulenie na lakiery hybrydowe często ma swoje źródło właśnie w składzie lakieru. Alergię mogą wywoływać konserwanty, formaldehyd, toluen czy też ftalan dibutylu. Bywa, że przyczyna nie tkwi w lakierach hybrydowych, ale w bazie pod lakier. Czasem winny jest konkretny kolor lakieru. Ale lakier to nie jedyny sprawca problemu! Bardzo często przyczyna tkwi w sposobie wykonania manicure.
- Skaleczenie podczas przygotowania do manicure.
- Zbyt mocno odsunięte skórki.
- Zalewanie skórek.
- Za mała moc lampy, która nie utwardza dostatecznie lakieru.
- Zbyt krótki czas utwardzania hybrydy w lampie.
Winny może być też aceton. Osoby, które na paznokciach robią manicure hybrydowy, ale wykonują go w domu, są bardziej narażone na ryzyko reakcji alergicznej. Bez przeszkolenia łatwo uszkodzić płytkę lub niepoprawnie wykonać manicure hybrydowy. W takiej sytuacji nietrudno o uczulenie, które może prowadzić nawet do poważnych uszkodzeń skóry. Jeśli ostrzejsze objawy utrzymują się dłużej, należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu po lek znoszący alergie skórne.
Jak uniknąć uczulenia na lakier hybrydowy?
Uczulenie na hybrydę nie oznacza końca stylizacji paznokci lakierami hybrydowymi. Osoby, które doznały uczulenia po nałożeniu lakieru, powinny zadbać o regenerację i pielęgnację paznokci i unikać ponownych prób aplikacji lakieru przez ok. pół roku. Warto też wybierać hybrydy o łagodnym składzie, dobrej jakości produkty, takie jak lakiery hybrydowe PURE z Victoria Vynn. To linia lakierów o składzie mniej obciążającym płytkę paznokci, polecana często osobom, które miały reakcję alergiczną po nałożeniu kosmetyku. Jakich zasad warto jeszcze przestrzegać?
- Jeśli nie masz doświadczenia z hybrydami, udaj się do profesjonalnej stylistki.
- Jeśli wykonujesz manicure hybrydowy samodzielnie, kup mocną lampę i dobre lakiery.
- Nie wycinaj za mocno skórek, nie przepiłuj płytki, nie nakładaj lakieru na skórki, nie zalewaj skórek.
- Odstaw produkt, który Cię uczulił.
Artykuł powstał przy współpracy z marką Victoria Vynn.